Jakie są najczęstsze zmiany skórne występujące w rejonie twarzy u małych dzieci?

Skóra maluchów jest na tyle cienka, miękka i delikatna, iż od razu sygnalizuje wszystkie zmiany zachodzące w ich organizmie. Przez to, że skóra maluszka nie jest napięta, bariery ochronne również nie są rozwinięte, dlatego skóra maluchów jest mocno podatna na działanie wszelkiego rodzaju czynników. Dopiero z wiekiem skóra i jej bariery ochronne wzmacniają i rozwijają się. Maluchów często dotykają rożne przypadłości, szczególne te skórne. Jedne mogą być zupełnie niegroźne, inne zaś przeciwnie – wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Niegroźne zmiany skórne u małych dzieci

Niegroźne zmiany skórne, jak wskazuje sama nazwa, nie są groźne i szybko znikają nie pozostawiając żadnych śladów . Do niegroźnych zmian skórnych u małych dzieci zaliczamy takie zmiany jak: plama mongolska, plama łososiowa, kaszak, prosak, tzw. perły Epsteina, naczyniak włośniczkowy, trądzik noworodkowy. Zacznijmy od plam łososiowych, które pojawiają się w wyniku lokalnego rozszerzania się naczyń krwionośnych. Nazywano je również uszczypnięciami bociana, które objawiają się w następujący sposób: pojawiają się czerwone plamy na czole, brzegach górnych powiek albo na górnej wardze. Kolejne zmiany skórne to plamy mongolskie, które swoim wyglądem podobne są do ciemnoniebieskich siniaków. Powstają zazwyczaj w okolicach dolnej partii pleców, na pośladkach, jak również na zewnętrznej stronie dłoni i stóp. Następny rodzaj zmian skórnych to prosaki, czyli przerośnięte gruczoły łojowe. Pojawiają się najczęściej na czole, w okolicy nosa i policzków i mają lekko żółtawy kolor. Kolejny typ zmian skórnych to perły Epsteina. Są to torbiele naskórka, które występują jako grupa pojedynczych białych plamek w jamie ustnej, na granicy zębodołu i napletku prącia u chłopców. Naczyniaki włośniczkowe to nic innego jak malutkie grudki o czerwonym kolorze, powstające na równych częściach ciała, jednak najczęściej możemy je spotkać w okolicach klatki piersiowej, pleców i twarzy. Trądzik noworodkowy – nazywany jest także mianem toksycznego rumienia noworodkowego oraz pokrzywka noworodkowa objawiają się w postaci czerwonych dużych plam, z małymi krostkami.

Potówki

Jak wynika z nazwy, potówki powstają w wyniku pocenia się i najczęściej pojawiają się latem. Chociaż tak naprawdę skóra dziecka jest narażona na ten rodzaj zmian skórnych przez cały rok. Wywoływane są na skutek przegrzania, kiedy dziecko jest zbyt ciepło ubrane. Potówki to drobniutkie pęcherzyki czy krostki o czerwonym odcieniu. Zlokalizowane są z reguły na karku, szyi, policzkach, ale również często występują na pupie. Mimo że potówki nie wymagają specjalistycznego leczenia, nie warto ich lekceważyć, gdyż mogą zacząć pękać, w wyniku czego istnieje ryzyko zakażenia bakteryjnego. W sytuacji, gdybyśmy zauważyli u malucha potówki, natychmiast zwróćmy uwagę na sposób ubierania go. Jeżeli chodzi o pielęgnację skóry malucha, u którego doszło do potówek, należy je przemywać zwykłą wodą, a następnie osuszyć ręcznikiem, delikatnie dotykając do skóry. Jeżeli istnieje możliwość, warto pozostawić miejsce z potówkami odsłonięte.

Odparzenia skóry

Niemal każde dziecko miało odparzenie. Najczęściej występuje ono w obszarze pupy, krocza oraz pachwin. Podstawową przyczyną odparzenia skóry może być nieodpowiednia higiena i pielęgnacja skóry dziecka, na przykład rzadkie mycie pupy, zakładanie nieodpowiednich pieluszek albo pozostawianie dziecka przez długi czas w brudnych pieluszkach, w wyniku czego skóra się poci. Odparzenia to czerwone plamy, na których często pojawiają się krostki albo pęcherzyki. Następnie te plamy mogą łuszczyć się, czemu towarzyszy mocny ból. Pilnujmy, żeby nie dopuszczać do odparzenia skóry, ponieważ może to doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry, a następnie rozwoju bardzo bolesnych nadżerek. W celu uniknięcia odparzenia skóry, już przy pierwszych symptomach należy regularnie myć podrażnione okolice, osuszać delikatnie ręcznikiem, a następnie stosować kremy z cynkiem, który odpowiadają za łagodzenie dolegliwości.

Wysypki alergiczne i AZS

Wysypki alergiczne pojawiają się na skutek nietolerancji przez malucha pewnych produktów. Z reguły głównym tego powodem są nieodpowiednia dieta albo stosowanie przez rodziców nieodpowiednich kosmetyków, które zamiast łagodzić, podrażniają jego skórę. Atopowe zapalenie skóry przejawia się najczęściej w postaci czerwonych, bardzo suchych, a co za tym idzie – łuszczących się plam. Może również dojść do pojawienia się krostek i pęcherzyków, występujących na policzkach, jak również rączkach. Główną przyczyną może być właśnie nietolerancja pokarmów, dlatego AZS wymaga przede wszystkim stosowania diety eliminacyjnej, która może doprowadzić do całkowitego ustąpienia wysypki alergicznej, ponieważ jest ona jedyną formą leczenia przyczynowego.