Sport wczoraj, dziś i jutro

piłka nożna

Codziennie miliony ludzi siada przed telewizorem żeby obserwować rozgrywki sportowe. Codziennie miliony osób idą na boisko czy halę sportową żeby uprawiać swój ulubiony sport. Codziennie kolejne miliony czyta wiadomości ze świata sportu.

Sport jest czymś, co wrosło w nasze życie. Niektóre dyscypliny są nawet ważnym elementem kultury, a co cztery lata oczy całego świata spoglądają na kraj, w którym rozgrywane są igrzyska olimpijskie.

Można pokusić się o stwierdzenie, że sport jest obecny niemalże wszędzie. Czy tak jest tylko dziś? Niekoniecznie. Powszechnie wiadomo, że nowożytne igrzyska olimpijskie czerpią swą inspirację z olimpiad rozgrywanych w antycznej Grecji.

Uczestnicząc na lekcje historii możemy też się dowiedzieć, że najlepsi gladiatorzy mieli swoich fanów, którzy swe przywiązanie do ulubionego zawodnika wyrażali napisami na murach budynków miejskich (ta praktyka akurat jest kultywowana również i dziś).  Choć w starożytnym Rzymie nie istniały raczej internetowe bukmacherskie zakłady, to możemy przypuszczać , że podobnie jak dziś ludzie zakładali się między sobą o zwycięstwo danego zawodnika. Jednak mimo tych podobieństw charakter współczesnego sportu różni się w znacznym stopniu od tego z czym mieli do czynienia nasi przodkowie.

Dziś sport obejmuje swoim zasięgiem znacznie szersze obszary, niż było to kiedyś. Zawdzięczamy to przede wszystkim mediom oraz firmom, które zauważyły w finansowaniu zawodników, drużyn jak i wydarzeń sportowych okazję do wypromowania swoich marek.

Nie ma wątpliwości, że sport w dzisiejszych czasach sięga znacznie dalej niż było to kiedyś. Jednak mimo tego warto pamiętać, że był on obecny w życiu ludzi znacznie wcześniej.