Ile średnio płacimy za ubezpieczenia AC?

Polisa OC samochodu nie chroni przed skutkami stłuczki osoby, która wyrządziła szkodę. Nie zabezpiecza również przed uszkodzeniami pojazdu w razie zderzenia ze zwierzętami czy spowodowanymi klęskami żywiołowymi. Ten zakres ochrony ubezpieczeniowej przejmuje AC.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska w 2013 roku, zaledwie 27% właścicieli pojazdów decyduje się na wykupienie polisy autocasco. W praktyce oznacza to, że aż 7 na 10 kierowców zmuszonych jest naprawiać samochód na własny koszt, gdy dojdzie do jego uszkodzenia z własnej winy.

Składka ubezpieczenia AC zależy od wielu czynników

Składka na nieobowiązkowe ubezpieczenie AC wyliczane jest indywidualnie dla każdego kierowcy. Zależy bowiem od kilku czynników, wpływających na tzw. ryzyko ubezpieczeniowe.

W szacowaniu wysokości składki AC pod uwagę brane są takie elementy jak:

  • wiek i doświadczenie kierowcy,
  • marka, model i rocznik pojazdu,
  • dostępne w samochodzie zabezpieczenia,
  • miejsce garażowania pojazdu.

Ponadto istotne znaczenie mają wypracowane zniżki, które pozwalają zredukować koszty ubezpieczenia AC nawet o 60%.

Wysokość składki AC zależna od miasta?

Jak już wyżej zostało wspominane, składka AC wyliczana jest na podstawie szacowanego ryzyka ubezpieczeniowego. Firmy ubezpieczeniowe przyjmują więc, że w większych miastach ryzyko stłuczki czy wypadków jest znacznie większe niż w miastach mniejszych. Stąd należy oczekiwać, że warszawiacy zapłacą więcej za AC niż mieszkańcy Opola.

Fakt, że ryzyko ubezpieczeniowe uzależnione jest od wielkości miasta potwierdzają liczne analizy przeprowadzane rok rocznie przez multiagencje. Za przykład mogą posłużyć dane z 2013 roku, z którego wynika, że najdroższych polis AC można oczekiwać w Poznaniu, Bydgoszczy czy Warszawie. Natomiast najtańsze miasta to: Rzeszów, Zielona Góra oraz Lublin.

Składka AC to co najmniej 1000 zł?

Chcąc wykupić polisę AC, kierowcy muszą liczyć się ze sporym wydatkiem. Kwota ubezpieczenia wynosi co najmniej 1000 zł. Wiele jednak zależy nie tylko od danych konkretnego kierowcy, ale również firmy ubezpieczeniowej. Przykładowo, między najdroższą a najtańszą polisą AC oferowaną dla mieszkańców Poznania jest aż 2000 złotych!

Nie przepłacaj za AC!

Przy wyborze AC nie należy kierować się wyłącznie ceną. Nie oznacza to jednak, że najdroższe autocasco zapewnia pełną ochronę ubezpieczeniową. Dlatego ważne jest, by znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie AC w porównywarce Rankomat.pl. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych, a więc równowartość co najmniej jednej rocznej polisy.

Wylicz składkę za AC w kalkulatorze ubezpieczeń – Rankomat.pl i sprawdź, ile możesz zaoszczędzić. Pamiętaj jednak, by wcześniej określić swoje oczekiwania i potrzeby pod kątem ochrony ubezpieczeniowej.